DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Výbava pro kotě

Výbava pro kotě 

- přepravku - pro cestování, nejlépe plastovou, která se dá dobře vyčistit a umýt v případě nehody (zvracení nebo počurání). Rozhodně je lepší pevná přepravka než převážet koťátko v tašce, ze které se snadno může dostat ven. Když si pojedete pro koťátko k chovateli, dejte na dno přepravky savou podložku nebo starý ručník, zvláště když to máte daleko domů a budete cestovat dlouho.

 - pelíšek - stačí otevřený pelíšek, měl by být pratelný. Pro burmilky je lepší světlá barva, na které nejsou tak vidět chlupy. Je dobré si vzít (pokud je to možné) pelíšek s sebou k odběru koťátka a nechat pelíšek "ovonět" od ostatních koček. Až bude koťátko v novém domově, bude mu pelíšek připomínat maminku a sourozence a nebude se mu v novém domově tak stýskat. Výborný je závěsný pelíšek na radiátor, burmilky moc rády spí tam, kde je teplo :-)

 - záchod se stelivem a lopatkou - naše koťátka jsou naučena na KRYTÝ ZÁCHOD BEZ DVÍŘEK. Dvířka  u záchodu jsou pro malá koťátka velmi nebezpečná, mohou si do nich skřípnou tlapku nebo ocásek. Také se může stát, že u nového záchodu se "nevychozená" dvířka zaseknou, koťátko se nedostane dovnitř anebo se nedostane ze záchodu ven, začne panikařit a potom ze strachu, aby se mu to nestalo znovu, začne čurat jinde po bytě a vy budete přemýšlet, proč je najednou kotě nečistotné. Jestliže máte 2 koťátka, mohou číhat na sebe navzájem a strašit se boucháním do dvířek, bazlivější koťátko se pak začne bát používat záchod a začne hledat jiné místo na čurání. Proto je lepší dvířka ze záchodu natrvalo odstranit, stejně vynášení steliva, které se povětšinou zachytí mezi prsty tlapek při hrabání, nezabrání. Naše koťátka jsou velmi čistotná a důkladně zahrabávají po sobě exkrementy, také proto mají záchod s horním krytem, aby stelivo nebylo vyhrabané ze záchodu ven. Navíc koťátka mají většinou ráda soukromí a jestliže mu pořídíte otevřený záchod, může ALE také nemusí do něj chodit. Je lepší zbytečně neexperimentovat a koupit mu stejný typ záchodu, na který bylo zvyklé u chovatele. Značku steliva používejte ze začátku stejnou jako chovatel koťátka, ikdyž se vám zdá dražší.

My kupujeme pro naše kočky i koťátka značku steliva HUSSE, je jemné konzistence, bílé barvy, výborně hrudkuje a my i kočičáci jsme s ním velmi spokojeni ( http://www.husse.cz/pro-kocky/stelivo-pro-kocky/?v%C3%BDrobek=44). Záchod by měl stát na klidnějším a snadno dostupném místě pro koťátko. Ze záchůdku pak pomocí děrované lopatky vyberete hrudky po čurání a bobky. Jednou za měsíc je nutné celý obsah záchodu vyhodit do popelnice a záchod vyčistit např.Savem, důkladně opláchnout horkou vodou, nechat oschnout a potom dosypat do záchodu čisté stelivo.

 misky - na vodu, na granule, na měkké žrádlo (maso, konzervičky) - na vodu je lepší hluboká keramická miska, na granule a měkké žrádlo stačí plastové misky nebo talířky. Vodu na pití  je nutné měnit každý den a také misky po žrádle by měly být umývány denně (vy také doma nejíte ze špinavých talířů)!

 - škrabadlo - většina chovatelů má více větších nebo jedno velké škrabadlo (odpočívadlo) pro své kočky a snaží se naučit i koťátka, jak jej používat (a že je to lepší než pohovka nebo koberec v obýváku). Pro koťátko stačí menší škrabadlo alespoň 80cm vysoké, ale když mu koupíte 2m sisalovou prolézačku bude určitě nadšené! Každopádně je dobré se zeptat chovatele na jaký typ škrabadla je koťátko zvyklé (horizontální - položené na zemi nebo sisalové sloupkové škrabadlo) a ten typ koťátku pořídit i do nového domova.

 - nůžky na stříhání drápků - je dobré naučit koťátko, že je čas od času nutná kočičí manikura a předejít tak později problémům s dospělým kočičákem. Koťátku stříháme drápky nejlépe, když je rozespalé a NE když je rozdováděné hrou (koťátko potom utíká a nechce při stříhání držet). Na koťátko mluvíme klidným hlasem a po každém zkrácení drápku ho pochválíme (pozor na cévku, která vede do drápku!). Po skončené kočičí manikuře můžeme dát koťátku pamlsek, aby si na stříhání drápků lépe zvyklo. Jestliže si kupujete koťátko do chovu, počítejte s tím, že na výstavách musí mít kočky ostříhané drápky!

 - kartáč na srst - burmilí srst je téměř bezúdržbová, vypadá pořád pěkně a upraveně, ale v období línání (hlavně na jaře) je dobré kočičáka čas od času vykartáčovat a zbavit ho padající svědící podsady (hlavně na krku). Pozor, kartáčovat s citem, aby jste nevytrhali zbývající podsadu! Kočičák si určitě na příjemné kartáčování zvykne a  prohloubíte tak mezi vámi pouto :-)

 - hračky - záleží na vaší fantazii, jaké hračky a kolik koťátku koupíte. Velmi oblíbená jsou mávátka s peříčky nebo s třásněmi kůže, plyšové myšky, sisalové míčky, plastové míčky s rolničkou, tunely. Stejnou radost udělá i kousek zmuchlaného papíru, korkový špunt nebo stará ponožka přivázaná k provázku ...

 - krmivo a pamlsky - ze začátku byste měli dávat koťátku stejnou značku krmiva, na kterou je zvyklé od chovatele. Časem krmení můžete pozvolna změnit na takové, kterým chcete krmit. Pamatujte, že není dobré šetřit na kvalitních granulích, konzervičkách a mase! Chcete přeci, aby vám koťátko dobře prospívalo, bylo zdravé (veterinární péče není levná záležitost) a hlavně dožilo se dlouhého věku! Na trhu je nepřeberné množství značek a druhů krmiva. Jestliže  si nevíte rady, chovatel koťátka vám určitě dobře poradí. Krmení by mělo mít pokojovou teplotu. Po vytažení z ledničky je nutné krmení ohřát, aby koťátko ze studeného nedostalo zánět žaludku. Pozor, při ohřívání v mikrovlnce nezapomeňte promíchat a vyzkoušet, zda není krmení příliš horké! V obchodech najdete také spoustu druhů pamlsků pro kočky, hodně oblíbené jsou kočičí tyčinky. Velmi vhodné jsou jako odměna pro kočičáka (po stříhání drápků, po česání, po použití škrabadla atd.). Kočičáci jsou velmi chytří a později začnou dokonce odměnu vyžadovat. 

- veterinář nebo veterinární klinika - je dobré si najít ve svém okolí a zaregistrovat se u veterináře, ke kterému budete chodit s kočičákem na každoroční přeočkování a odčervení.