Stali jste se hrdými majiteli koťátka a chcete si s ním vyzkoušet nějakou kočičí výstavu, zjistit zda se váš kočičí miláček bude líbit a jestli se výstavní mumraj bude líbit koťátku? Zde máte pár rad a postřehů, které je dobré vědět ...
Co je nutné zařídit před výstavou?
Jestliže se rozhodnete, že se chcete s koťátkem zúčastnit kočičí výstavy, tak se nejdříve musíte zaregistrovat a přihlásit do některé ZO (základní organizace) SCHK (sdružení chovatelů koček) ČSCH (Českého svazu chovatelů). Je nutné vyplnit přihlášku do ZO, kterou jste si vybrali (nejlépe podle místa bydliště), a zaplatit roční členský příspěvek.
Seznam ZO SCHK najdete na http://www.schk.cz/schk/adresar_zo.htm spolu s kontakty na jednatele a předsedy jednotlivých ZO.
Potom si vyberete výstavu koček, které se chcete s koťátkem zúčastnit. Seznam výstav v ČR pro daný rok najdete spolu s propozicemi ke každé výstavě na http://www.schk.cz/schk/Vystavy_kocek.htm . Důležité je důkladně si přečíst propozice výstavy: kdy je uzávěrka přihlášek na výstavu, kolik je nutné zaplatit za koťátko (výstavní poplatek, poprvé je lepší přihlásit koťátko pouze na jeden den), jaké je číslo účtu pro zaslání výstavních poplatků, na jakou adresu zaslat přihlášku spolu s kopií o zaplacení výstavního poplatku, jaké jsou výstavní a veterinární podmínky, kdy je veterinární přejímka zvířat atd. Důležité je, aby koťátko mělo všechna potřebná očkování (1.očkování musí být nejpozději 21 dnů před výstavou!!!) a všechna nutná očkování na výstavu jsou uvedena ve veterinárních podmínkách v propozicích. Kočičí výstavy (narozdíl od psích) jsou opravdu celodenní, tzn. od rána až do 17- 18.30 hodin. Svévolné předčasné opuštění výstavy má za následek anulování výstavního posudku.
Přihlášku na výstavu je nutné čitelně vyplnit (tiskacím písmem) a potvrdit ZO (razítko a podpis). Pokud nebudete vědět, jak správně vyplnit přihlášku, tak se poraďte s chovatelem koťátka. Formuláře (přihláška do ZO ČSCH a přihlášku na výstavu) najdete na http://www.schk.cz/schk/formulare.htm
Takže výstavní polatek je zaplacen, přihláška vyplněna a odeslána s kopií dokladu o zaplacení na adresu uvedené v propozicích. Pokud do přihlášky na výstavu uvedete svoji emailovou adresu, tak vám přijde potvrzení o přijetí přihlášky. Potvrzení si vezměte s sebou na výstavu.
Co je nutné vzít si s sebou na výstavu?
Očkovací průkaz koťátka (bez něj vás na výstavu nepustí), dezinfekci na povrch vnitřku klece (např. DESIDENT spray, koupený u veterináře), záclonky na jednoklec s polštářkem nebo otevřeným pelíškem (klece mají většinou rozměr 60x60x60cm), otevřený záchůdek se stelivem (stačí rozměr 37x25cm), nerez misky na vodu a na krmivo na zavěšení na dvířka klece, kočičí krmivo, pamlsky, hračky (mávátka, míčky - aby se koťátko nenudilo), dobré je si s sebou vzít žínku (pro případ nehody nebo ušpinění srsti koťátka), kartáč na srst, papírové utěrky a lopatku na vyčištění záchůdku. Na výstavě většinou nebývají k dispozici židle, takže je dobré pořídit si a vzít s sebou skládací židli. Není od věci vzít si i pití a svačinu, přeci jenom výstava je celodenní a na místě nemusí být k dispozici restaurace. Výstavní záclonky můžete koupit např. na http://www.nakrmme.cz/produkty/kocky/potreby-pro-vystavy/ , jestli jste zruční můžete si záclonky ušít sami doma.
Jak připravit a správně prezentovat koťátko na výstavě?
Koťátku před výstavou je nutné ostříhat drápky. Potom zkontrolovat čistotu uší (ušní maz) a otřít ospalky v očích. Srst mají burmilky téměř bezúdržbovou a malé kotě nemusíte koupat před výstavou. Do přepravky na cestu dáme koťátku savou podložku nebo ručník (pro případ nehody).
Burmilky se ukazují ve výstavní pozici tak, že jedna ruka majitele je položená pod hrudí a předními